Informacje o grupie

Media o nas  – zobacz co o nasz piszą


Grupa działa w ramach
Autonomicznej Akademii Aikido 3A


Historia grupy

Borowiacka Grupa Aikido w Zielonce powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej, a dokładnie rzecz biorąc dzięki zaangażowaniu jego najmłodszych przedstawicieli. Grupa młodzieży z Zielonki o wszystko mówiącej nazwie „Optymiści” (której opiekunem jest dyrektor Szkoły Podstawowej Felicyta Król-Pawelska) zdobyła pieniądze na matę do ćwiczeń (tatami) dzięki projektowi „Dla ciała i dla ducha” (projekt wspólny ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Pruszcz, dotowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży). Od tego wszystko się zaczęło.
Pierwsze zajęcia odbyły się 18 października 2003 roku. Projekt przewidywał 20 spotkań treningowych ale zaangażowanie i zapał ćwiczących spowodował, że powstała prawdziwa sekcja aikido. Oprócz maty, poważny problem stanowił brak odpowiednich strojów do ćwiczeń (dogi), ale i ten problem udało się przezwyciężyć - używane stroje sprezentowali grupie harcerze z Bydgoszczy i ich opiekun Witek Błasiak.
Dziś Borowiacka Grupa Aikido w Zielonce jest profesjonalną sekcją aikido i działa w ramach Autonomicznej Akademii Aikido.

Autonomiczna Akademia Aikido

Autonomiczna Akademia Aikido została założona w Polsce przez Roberta Gembala w celu rozpowszechniania aikido pochodzącego od Hirokazu Kobayashiego Soshu (1929-1998). Tożsamość szkoły splata się z założoną we Francji w 1982 roku przez André Cognarda Academie Autonome d'Aikido. Autonomiczna Akademia Aikido jest szkołą współczesnego aikido, które łączy tradycjonalizm związany ze sposobem przekazu z nowoczesnością form mistrza Hirokazu Kobayashiego, który był bezpośrednim uczniem twórcy tej sztuki walki.

Robert Gembal Shihandai

Robert Gembal (ur. 1970) - praktykuje aikido od 1980 roku. Po 1986 roku, kiedy spotkał mistrza André Cognarda (ur.1953), mieszkał przez wiele lat we Francji i stał się jego bezpośrednim uczniem (uchi deshi). Dzięki niemu zbliżył się także do postaci Hirokazu Kobayashiego Soshu (1929-1998). Po powrocie do kraju z wieloletniego pobytu zagranicą w 1996 roku, założył Autonomiczną Akademię Aikido i z entuzjazmem zaangażował się w jej rozwój. Jest autorem książki „Aikido. Edukacja ciała i umysłu”, prezentującej nurt „aikido Kobayashi”.

Robert Bąk Sensei

Robert Bąk (ur. 1974) - uczeń Roberta Gembala, praktykuje aikido od 1996 roku. Jest nauczycielem Autonomicznej Akademii Aikido (prowadzi zajęcia aikido w Gdańsku i w Zielonce w Borach Tucholskich). Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych staży i warsztatów.

Copyright © 2006 Borowiacka Grupa Aikido w Zielonce. All rights reserved.